Historia Olsztyńskiego Teatru Lalek rozpoczyna się w listopadzie 1953 r. Powstaje wtedy Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek".
W 1961 r. dyrektorem Teatru zostaje Jan Zbigniew Wroniszewski, który doprowadza do upaństwowienia instytucji i modernizacji budynku. W tym czasie kształtuje się grupa lalkarzy, którzy zwiążą się z teatrem na wiele następnych lat.
Od 6 października 1986r. teatr ostatecznie przybiera nazwę Olsztyńskiego Teatru Lalek. Przez wiele lat, aż do roku 1989r., teatr funkcjonuje w gmachu przy placu Bema, kiedy to otrzymuje salę konferencyjną przy ul. Głowackiego 17, z przeznaczeniem na salę widowiskową.
Odbywają się w nim premiery zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Od 2000r. istnieje oficjalna Scena dla Dorosłych, prezentująca sztuki nie tylko z kręgu klasyki XX w. Teatr jest stale obecny na najważniejszych przeglądach teatralnych w kraju i za granicą. Współpracują z nim różne pokolenia reżyserów.
W budynku teatru odbywały się takie wydarzenia kulturalne jak Studencki Tydzień Teatralny oraz Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA - przegląd ciekawych i różnorodnych pod względem formalnym i estetycznym przedstawień krajowych i zagranicznych, organizowany był cyklicznie od 1997 do 2015 roku. Ponadto sceny OTL goszczą u siebie Spotkania Teatrów Jednego Aktora – SOLO.
Od sezonu 2015/2016 działa Pracownia Polskiej Klasyki. W jej ramach młodzi reżyserzy odkrywają na nowo polskie teksty.
Z myślą o dramatopisarzach powołana została w kwietniu 2016 roku Pracownia Dramatu. Podczas spotkań uczestnicy pracują nad konstrukcją dramaturgiczną tekstu, koncepcją postaci i historii.
Każdy sezon przynosi kolejne pomysły, nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami kultury, ale i nie tylko. Olsztyński Teatr Lalek od 1953 roku edukuje widzów, z dumą możemy powiedzieć, że czekamy na kolejne pokolenia, które chcą poznawać historie misiów, skrzatów lub innych, nie tylko bajkowych postaci.
Informacje bieżące o działalności Olsztyńskiego Teatru Lalek znajdują się na stronie internetowej www.teatrlalek.olsztyn.pl oraz na Facebooku.