Historia całkiem zwyczajna
Historia całkiem zwyczajna
10-01-2009 0 min. Scena duża
Autor: Marija Łado
Reżyser: Petr Nosálek
Asystent reżysera: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Muzyka: Pavel Helebrand
Przekład: Jerzy Czech
Scenografia: Pavel Hubička

Spektakl w reżyserii Petra Nosálka, z muzyką Pavla Helebranda i ze scenografią Pavla Hubički powstał w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych. Z twórczością tych trzech czeskich artystów olsztyńska publiczność miała okazję spotkać się w „Igraszkach z diabłem”, spektaklu nagrodzonym na festiwalach teatralnych w Opolu i Toruniu. Tym razem czescy twórcy, wspólnie z zespołem naszego teatru, podjęli się scenicznej realizacji „Historii całkiem zwyczajnej ” Mariji Łado. To pełna ciepła i uroku, metaforycznie przedstawiona historia pewnej współczesnej rodziny, postawionej przed trudnym wyborem. Córka gospodarzy jest bowiem w ciąży z chłopakiem z sąsiedztwa – Alkiem. Rodzice Daszy nie potrafią zaakceptować wyboru dwojga młodych. Akcja sztuki rozgrywa się w wiejskiej scenerii, a domowe zwierzęta: Pies, Kogut, Krowa, Kobyła i Świnia, wspólnie z widzami stają się świadkami typowo ludzkiego dylematu. To właśnie zwierzęta, będące uosobieniem konkretnych ludzkich cech, nie mogą zrozumieć ludzkiego postępowania. Spektakl, mający charakter uniwersalnej opowieści o ludzkiej naturze, traktuje o podstawowych wartościach, codziennych wyborach przed jakimi życie stawia każdego człowieka. Uświadamia, ile razy dotyk rzeczywistości metafizycznej rozbija się o ludzką obojętność.

 

UWAGA!

Miło nam poinformować, że przedstawienie "Historia całkiem zwyczajna" prezentowane 7 maja 2014 r. podczas Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Teatrze Maska w Rzeszowie zostało uznane za najlepszy spektakl dla dorosłych (nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa), a nasza aktorka Anna Kukułowicz otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Spektakle festiwalowe oceniało jury w składzie: Bożena Sawicka, Marta Guśniowska i Krzysztof Rau.

Spektakl transmitowano w ramach internetowego teatru TVP do wybranych szkół w Polsce 16 kwietnia 2014 r. 

Spektakl dla młodzieży od 12 roku życia i dorosłych.

Aktorzy: Hanna Banasiak, Jarek Cupriak, Tomasz Czaplarski [gościnnie], Adam Hajduczenia, Agnieszka Harasimowicz, Mateusz Mikosza, Agnieszka Roszko, Roman Wołosik, Alicja Wroniszewska