Fałszywa Księżniczka
fot. Przemek Wiśniewski fot. Przemek Wiśniewski fot. Przemek Wiśniewski fot. Przemek Wiśniewski
Fałszywa Księżniczka
08-10-2011 80 min. Scena duża
Autor: Krystyna Jakóbczyk
Reżyser: Krystyna Jakóbczyk
Choreografia: Henryk Konwiński
Muzyka: Piotr Salaber
Projekcje multimedialne: Mateusz Mikosza
Przygotowanie wokalne: Mateusz Mikosza
Ruch sceniczny: Henryk Konwiński
Scenografia: Pavel Hubička
Teksty piosenek: Dariusz Czajkowski

„Fałszywa Księżniczka” - sztuka w reżyserii Krystyny Jakóbczyk - oparta została na powiastce autorstwa dziewiętnastowiecznej angielskiej pisarki Mary de Morgan pt. "A Toy Princess" (1877 r.). Ta krótka bajka nie tylko bawiła dzieci i dorosłych, ale zmuszała także do refleksji, poddając pod wątpliwość wiktoriańskie zasady dobrego tonu, które nie pozwalały angielskim kobietom na bycie sobą. Opowieść przeniesiona na scenę przez Krystynę Jakóbczyk - dzieje się w królestwie, którego mieszkańcy spętani są więzami konwenansu. W ich życiu nie ma miejsca na uczucia, emocje, odstępstwa od utartych reguł. Liczy się beznamiętne podążanie za schematem. Dworzanie są wobec siebie obojętni. Milczą – a to milczenie ma wymiar emocjonalny i uczuciowy. Kiedy w ich życie - za sprawą księżniczki Felicji - ma szansę wkraść się odrobina radości i szaleństwa- nie godzą się na to. Wybierają to, co zgodne z utartymi zasadami, przewidywalne, ale i sztuczne - Fałszywą Księżniczkę, która urzeka smutny i milczący dwór królewski.
Ta historia nie kończy się happy endem. Zmusza do refleksji i dyskusji nad koniecznością wyboru pomiędzy powinnością a prawem człowieka do szczęścia i miłości. Można w niej odnaleźć prawdy uniwersalne, które odnoszą się zarówno do zamierzchłej przeszłości, jak i dzisiejszej rzeczywistości. Ani na kartach historii, ani obecnie, nie brak bowiem ludzi tkwiących w pułapce konwenansu, którzy zamiast okazać emocje przybierają maski, czyniąc siebie i otoczenie nieszczęśliwymi.

"Fałszywa księżniczka" to już kolejna reżyserska realizacja Krystyny Jakóbczyk. Wyreżyserowała w naszym teatrze takie spektakle jak: "Tajemnice Olsztyńskiego Zamku", "Malutka czarownica", "Bracia Lwie Serce" czy cieszącą się ogromnym powodzeniem i do dziś będącą na afiszu naszego teatru "Opowieść wigilijną".
Zdjęcia i zwiastun do spektaklu wykonał Przemek Wiśniewski./ tekst piosenki finałowej: Krystyna Jakóbczyk
Spektakl dla dzieci od 7 roku życia.

Aktorzy: Hanna Banasiak, Jarek Cupriak, Elżbieta Grad, Monika Gryc, Adam Hajduczenia, Agnieszka Harasimowicz, Marcin Młynarczyk, Agnieszka Roszko, Roman Wołosik, Alicja Wroniszewska