Ważnym elementem działalności teatru jest edukacja widza - na każdym etapie przyjaźni z teatrem.
Po spektaklach odbywają się lekcje teatralne, podczas nich można dowiedzieć się, jak wyglądają kulisy, kto pracuje w teatrze, kogo na scenie nie widać, a bez niego aktorzy nie mogliby zagrać. Pokazujemy również to na czym znamy się najlepiej - teatralne lalki, sposoby ich animowania oraz chwalimy się naszą pracownią plastyczną.
Jeżeli jednak nie możecie Państwo skorzystać z lekcji w teatrze, nasi aktorzy z chęcią przeprowadzą podobne zajęcia w Waszej placówce. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać tajniki sztuki teatralnej i zaznajomić się z magicznym językiem teatru. W zamian za niemożliwe do zrealizowania zwiedzanie teatralnych kulis proponujemy uczestnikom ćwiczenia ruchowe, dykcyjne i pracę z lalką.
Kontakt z Biurem Organizacji Widowni - 89 538 70 30 / 510 145 707
Poza działaniami repertuarowymi w budynku teatru wielokrotnie odbywają się warsztaty – oferta ta adresowana jest do osób w różnym wieku, od najnajów do seniorów. Warsztaty prowadzone są na różnym poziomie zaawansowania. O aktualnych naborach informujemy w aktualnościach na stronie.
W ofercie repertuarowej znaleźć można spektakle, które opatrzone są dodatkowym komentarzem po spektaklu. Projekt wiąże się ze współpracą między instytucją a pedagogami - reprezentantami różnych szkół. Po obejrzeniu spektaklu widzów zapraszamy do udziału w warsztacie. Jest to punkt wyjścia do szerszego omówienia sztuki w szkole, w kontekście np. języka polskiego lub lekcji wychowawczej. Działanie jest odpowiedzią na problem, który wskazują przede wszystkim nauczyciele - brak czasu, aby młodzież odpowiednio przygotować na odbiór sztuki i rozmowę o niej. Celem warsztatu jest kształtowanie kompetencji kulturowych wśród młodzieży odwiedzającej Olsztyński Teatr Lalek poprzez stwarzanie sytuacji, w jakiej możliwa będzie edukacja kulturowa. Celem pośrednim jest pokazanie, że każdy z widzów ma predyspozycje by teatr zrozumieć, a nawet tworzyć i zmieniać.
Dotychczas komentarzem opracowanym wraz z pedagogami powstały materiały do spektakli:
> Włosy mamy;
> Petit Pierre;
> Białe tango;
Przy teatrze działają Teatroholicy (wcześniej znani pod nazwą Szkolna Rada Teatralna), jest to grupa skupiająca dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Członkowie mają okazję poznać teatr od strony kulis oraz zaistnieć na deskach sceny. W trakcie sezonu teatralnego dla słuchaczy prowadzone są zajęcia z historii i teorii teatru. Zajęcia te są płatne, obywają się w poniedziałki od godziny 17:00. Nabór na początku sezonu artystycznego.
Kontakt z Biurem Organizacji Widowni - 89 538 70 30 / 510145707