Powroty
Powroty
Duży widz
14+
01-09-2021 90 min. Scena kameralna
Autor: Helena Radzikowska
Reżyser: Helena Radzikowska
Muzyka: Natasza Topor, Dariusz Chociej
Ruch sceniczny: Piotr Michalczuk
Scenografia: Sylwia Maciejewska

Spektakl porusza temat Holokaustu widzianego oczami kobiet z różnych czasów, miejsc, środowisk. Usłyszymy głosy, które ujawniają bolesne wspomnienia. Każda z bohaterek odkryje przed nami inne oblicze pamięci o zagładzie. Sztuka jest efektem wielomiesięcznej pracy artystów związanych z Olsztyńskim Teatrem Lalek, którzy od początku ubiegłego sezonu teatralnego zdobywają wiedzę, by podtrzymać pamięć o ofiarach obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W pracy nad spektaklem, jego twórcy odnoszą się także do pamięci lokalnej, przypominając nieoczywistą historię olsztyńskiego getta oraz transportów Żydów z terenów Warmii i Mazur do obozu zagłady w Oświęcimiu.

W sztuce można usłyszeć fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Niebo złote Ci otworzę" oraz Hymn Szkoły Podstawowej im. Pomnika Dzieci i Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Autor słów Hymnu pozostaje nieznany.

Fragment spektaklu zainspirowany jest historią rodziny Ovitz, której członkowie stanowili obiekt badań doktora Mengelego. Piosenka znajduje się w książce pt. „Sercem byliśmy wielcy" (Yehuda Koren, Eilat Negev)

Projekt zrealizowany jest ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 >>Sztuka Współczesna<<

 

Aktorzy: Monika Gryc, Jagna Polakowska, Karolina Sadowska