Petit Pierre
fot. Jarosław Poliwko fot. Jarosław Poliwko fot. Jarosław Poliwko fot. Jarosław Poliwko
Petit Pierre
Duży widz
9+
30-09-2017 60 min. Scena kameralna
Autor: Suzanne Lebeau
Reżyser: Helena Radzikowska
Muzyka: Natasza Topor
Projekcje multimedialne: Sebastian Łukaszuk
Scenografia: Sylwia Maciejewska
Tłumaczenie: Jan Nowak

"Petit Pierre" sztuka Suzanne Lebeau - francuskiej dramatopisarki, autorki wielu sztuk teatralnych dla młodej widowni, podejmującej w swojej twórczości tematy trudne i skrajne. Jej spektakle są grane na całym świecie - również w Polsce.

Dramat "Petit Pierre" to sztuka mówiąca o autentycznej postaci, jaką był Pierre Avezard (1909-1992), dotknięty zespołem Treachera Collinsa twórca francuskiej "art brut" tj. sztuki surowej, niefałszowanej i autor "karuzeli Petit Pierre'a".

Przedwcześnie urodzony, upośledzony, niezdolny do nauczenia się prostych czynności. Nieświadomy toczących się tuż obok niego koszmarów wojen światowych i politycznych przemian, na starość - opromieniony sławą, której nie potrafi zrozumieć. Szczery, prostolinijny, bezinteresowny, dobry, ale również genialny. Autor zapierającego dech w piersiach, budowanego element po elemencie przez całe swoje życie, zmechanizowanego wesołego miasteczka, w którym roi się od postaci zwierząt, ludzi i pojazdów. Skromny twórca cudu techniki. Sztuka Suzanne Lebeau jest jednocześnie literackim dokumentem i poetycką metaforą. Spektakl na podstawie tego dramatu będzie dla młodych widzów lekcją historii XX wieku i przede wszystkim, lekcją tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

 

 >> POBIERZ BROSZURĘ <<

Licencja na wystawienie sztuki wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS."Petit Pierre"  prezentowany był na 31. Międzynarodowym Festiwalu Walizka w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Spektakl brał udział w projekcie "TEATR DLA MAS " - PROJEKT REALIZOWANY PRZY POMOCY FINANSOWEJ SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO.

 

Aktorzy: Tomasz Czaplarski [gościnnie], Jagna Polakowska