Pełna humoru opowieść o przyjaźni trzech zabawnych pingwinów zamieszkujących Arktykę, gdzie okiem sięgnąć, widać tylko śnieg i lód, a „czasem jeszcze wiatr zagwiżdże”. Pewnego dnia Gołąb – boski posłaniec – przynosi wiadomość. Stwórca jest niezadowolony z waśni jakie panują zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Aby stworzyć świat od nowa, postanawia zesłać na Ziemię wielki deszcz, który zatopi wszystko. Przetrwać ma jedynie Arka Noego, ale jest na niej miejsce tylko dla dwóch osobników z każdego gatunku – a przyjaciół jest trzech! Dwa pingwiny stają przed trudnym dylematem: czy być posłusznymi Bogu, ratować siebie i pozostawić trzeciego przyjaciela, skazując go na niechybną śmierć? A może spróbować przechytrzyć boskiego posłańca i przemycić przyjaciela na pokład Arki?
Rozważania na temat Boga, jego nieomylności i wszechwiedzy, Ulrich Hub – autor sztuki – wkłada w usta, a raczej „dzioby”, tak dziwacznych zwierząt jak pingwiny. Bo chyba „pomieszało się trochę Bogu, skoro stworzył ptaki zalatujące rybą, które nie potrafią latać, chociaż posiadają skrzydła”. Ponadczasowa, starotestamentowa tematyka, poważne dylematy religijne, pytana o istnienie Boga i sens wiary, boskie miłosierdzie, to wszystko mieści się w tej pozornie naiwnej historii. Bo jaki jest Bóg? Według bohaterów sztuki jest: przyjazny, mądry, duży i bardzo, bardzo potężny. Dlaczego jednak postanawia unicestwić wszystko, co stworzył? Czy Bóg może być omylny? I czy na pewno istnieje, skoro nie można go zobaczyć? To bardzo poważne pytania, które często padają z ust dzieci. Autor wie, że nie ma na nie prostych odpowiedzi. On tylko „oswaja” widzów z nierozwiązywalnymi problemami ludzkości, a że czyni to z humorem i wdziękiem, to owo oswajanie jest naprawdę skuteczne i atrakcyjne. Autor dramatu „Na Arce o ósmej”- Ulrich Hub, za sztukę tę został nagrodzony dwukrotnie. W 2006 r. otrzymał nagrodę za najlepsze słuchowisko dla najmłodszych, a w 2008 r. nagrodę literacką za twórczość dla dzieci – Kinderliteraturpreis.
NAGRODY:
Z przyjemnością informujemy, że spektakl „Na arce o ósmej” Olsztyńskiego Teatru Lalek w reżyserii Mariana Pecko otrzymał ATEST–Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego 2011. Jest to wyróżnienie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ dla najlepszych polskich przedstawień adresowanych do młodego widza.
21 paździrnika spektakl "Na arce o ósmej" został zaprezentowany na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu i zdobył honorowe wyróżninie jury. Cały zespół aktorski otrzymał nagrody za role.
Spektakl od lat 7.
Na Arce o ósmej
04-08-2017
70 min.
Scena kameralna
Autor: Ulrich Hub
Reżyser: Marián Pecko
Muzyka: Róbert Mankovecký
Przekład: Lila Mrowińska-Lissewska
Scenografia: Ewa Farkašová