Ten dowcipny moralitet, gdzie w naturalny sposób mieszają się elementy sacrum i profanum, diabły i anioły, niewinność i pokusa, grzech i nawrócenie, miał swoją prapremierę w Pradze w 1945 r. Polską prapremierę sztuki czeskiego dramaturga przygotował Leon Schiller w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1948 r. Do dziś wiele teatrów, zarówno polskich i zagranicznych, pragnie mieć w swoim repertuarze to jakże zabawne, nieśmiertelne widowisko oparte na motywach ludowych baśni, gdzie świat realny miesza się ze światem pozaziemskim, światem anielskim i diabelskim, gdzie wszystko staje się możliwe. Postaci diabelskie nie są odrażające, wręcz przeciwnie, wzbudzają sympatię. A obłuda i bigoteria spotykają się z ogólnym potępieniem. Bo nie oburzenie i odrzucenie stają się najlepszym lekarstwem na zło tego świata. Jest nim spryt i zdrowy rozsądek. Na ten dowcipny, pełen dobrodusznego humoru spektakl zapraszamy zarówno młodszych, jak i starszych widzów.
UWAGA NAGRODY!
W październiku 2007r. Olsztyński Teatr Lalek otrzymał trzy nagrody na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu za spektakl "Igraszki z diabłem": - nagroda reżyserska dla Petra Nosalka - dwie nagrody aktorskie dla Anny Kukułowicz za rolę Królewny Disperandy i dla Adama Hajduczeni za rolę Pustelnika Scholastyka.
Na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "SPOTKANIA" odbywającym się w dniach 18-24 października 2008 r. w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu spektakl "Igraszki z diabłem" w reżyserii Petra Nosalka - za sprawą dziecięcego jury - zdobył "Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszego przedstawienia dla dzieci".
Przedstawienie dla młodzieży od 10 roku życia i dorosłych
W zwiastunie spektaklu, w roli Chłopskiego Diabła Karborunda wystąpił pierwszy odtwórca tej roli Piotr Biegański. Obecnie rolę tę gra Marcin Młynarczyk.