Cień Jaguara
Cień Jaguara
Mały widz
5+
02-06-2022 45 min. Scena kameralna
Autor: Leonardo Jiménez Quintero
Reżyser: Leonardo Jiménez Quintero, Julia Wiktoria Laganowska

Oto historia, rozpoczynająca się w ciemności nicości, w czasie bez czasu. Oto historia URUKU Ognia, BUINAIMY Człowieka y GAIMY JUCO Jaguara. Począwszy od prologu, gdzie to narrator przedstawia publiczności ducha ognia oraz historię człowieka i jaguara. Ten ostatni poprzez nauczanie, które przekazuje człowiekowi staje się ojcem kultury. 

Wkraczamy w czas mitu, przedstawiającego powstanie świata poprzez ciemność i światło. Powstanie natury, stworzeń żywych i ostatecznie człowieka. Człowiek w swej istocie również odkrywa ciemność: rabuje dzikom pożywienie, co wywołuje w nim poczucie konfliktu. Wówczas pojawia się jaguar, który pomaga mu się wyzwolić

Jaguar zaprasza człowieka do swojej maloki*, chętny przekazać mu swoje doświadczenie i wiedzę, włącznie ze wszelkimi sekretami życia. Sekretami roślin, które leczą choroby. Sekretami kultywowania ziemi. Sekretami polowań z łukiem oraz z zatrutą strzałą. Sekretami Ognia i kamieni. Jednak najważniejszy sekret, jaki mu wyjawia, dotyczy świętej medycyny lliany Yagé. 

Wkraczamy w tajemniczy czas snów, śnienia na jawie, śnienia z otwartymi oczami i rozszerzoną świadomością. To rytuał przejścia dla człowieka, doświadczenie graniczne, transcendentalne, pozwalające na połączenie z samym sobą i energiami natury. 

Ostatecznie pojawia się w człowieku smutek, spowodowany refleksją nad swoim plemieniem, który prowadzi go z powrotem do ludzi. Zamienia się w jaguara i postanawia uciec wraz z ogniem i wszelkimi zasłyszanymi sekretami, oprócz jednego, jedynego sekretu - sekretu nieśmiertelności. W ten oto sposób jaguar staje się przodkiem człowieka i dawcą jego dziedzictwa kulturowego. 

«Maloka - swoista świetlica indiańska, miejsce spotkań, obrad, celebracji i modlitw.

KUP BILET