10+ 16-02-2008 120 min. Scena kameralna
„Trzech dorosłych mężczyzn pisze wypracowanie zadane córce jednego z nich. Temat wypracowania brzmi: Honor i odwaga w powieści Ferenca Molnára Chłopcy z Placu Broni. Dzięki tej pracy odkrywają, że kiedyś świat powieści był ich własnym światem, który utracili, wstępując w dorosłość. Aby utrzymać łączącą ich przyjaźń i by naprawić wątłą relację z własnymi dziećmi, muszą przywrócić do swojego dojrzałego świata zapomniane pojęcia: Odwagę, Honor, Prawdę. Pomoże im w tym ponowna, uważna lektura książki, której fragmenty różnymi, czasem przekomicznymi sposobami, inscenizują przed sobą. Pomoże im również kontakt z realnym Teatralnym Widzem, którego w bardzo bezpośredni sposób będą radzić się w sprawach, których nie umieją pojąć sami. Przedstawienie o odwadze przekraczania barier dzielących dorosłego i dziecko. Spektakl dla widzów od 10. roku życia”
Zapraszam
Marek Ciunel, reżyser spektaklu
NAGRODY:
Spektakl zaprezentowano na XII Międzynarodowym Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK” w Warszawie. Jury dziecięce festiwalu uhonorowało przedstawienie. Pisze o tym wydarzeniu Jolanta Gajda-Zadworna w artykule Ozłocone nieme kino w „Życiu Warszawy” (nr 234) „W Chłopcach z Placu Broni teatru z Olsztyna adaptator i reżyser Marek Ciunel do lekturowego tekstu dodał ciekawy współczesny komentarz. I przede wszystkim za to twórcze odczytanie klasycznej prozy nagrodę «Ziarenka» przyznała spektaklowi jedenastoosobowa grupa młodych jurorów z zespołu szkół publicznych w Podkowie Leśnej”.
Spektakl w 2008 r. otrzymał również wyróżnienie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Assitej”, zwane ATESTEM – Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego.
Spektakl dla młodzieży od 10 roku życia i dorosłych.
scenografia: Agnieszka Jałowiec
muzyka: w spektaklu wykorzystano fragmenty muzyki Lenny Valentino