Wystawa Edy Yukov
Wystawa Edy Yukov

Być kobietą – wystawa Edy Yukov
Prace wybrane przez artystkę na wystawę w Olsztyńskim Teatrze Lalek to w większości prace, które nie były jeszcze nigdy prezentowane. Są to obrazy przedstawiające – jak mówi sama artystka, kobiety retro. Temat obrany przez malarkę nie jest przypadkowy – płeć piękna od zawsze była dla niej niezwykle inspirująca i jest to inspiracja na tyle rozległa, że wciąż czerpie z niej pełnymi garściami. Poza tym, jak dodaje artystka, energia kobieca zaczyna funkcjonować w przestrzeni ogólnodostępnej, epoka sztywnego podziału ról w końcu powoli zanika i nadchodzi czas zmian, więc malarstwo i szeroko rozumiana sztuka, są doskonałym miejscem, by te zmiany zamanifestować.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Eda Yukov, urodziła się w Olsztynie w 1976 roku. W 2008 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w Instytucie Sztuk Pięknych UWM (Wydział Sztuki) w Olsztynie. Maluje ponieważ fascynuje ją świat. Inspiracją są zarówno sztuka klasyczna, jak i różne formy sztuki współczesnej, a także literatura, kinematografia i muzyka. Łączy stare z nowym, to co wzniosłe z codziennością, figuratywność z abstrakcją. Używa różnych narzędzi, ale głównie maluje na płótnie w technice olejnej lub akrylowej – często je miesza.
W 2010 roku uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2010 roku otrzymała nagrodę Talent Roku w kategorii Sztuki Piękne. Brała udział w ponad 70 wystawach i wydarzeniach artystycznych.