Premiera spektaklu „Powroty
Premiera spektaklu „Powroty"

„Powroty"

Premiera spektaklu pt. „Powroty" odbędzie się w formie streamingu on-line 1 września 2021 roku, o godzinie 19.00 (LINK PONIŻEJ).

W ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zagramy dwa bezpłatne spektakle 2 i 3 września.  Do wejścia na salę teatralną upoważniają wejściówki, które można odebrać od poniedziałku 30 sierpnia w Kasie Biletowej Olsztyńskiego Teatru Lalek w godzinach 8.00-15.00 (wszystkie wejściówki zostały odebrane)

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: 510145707.

 

>>> Link do wydarzenia <<<

Opis spektaklu:

Spektakl porusza temat Holokaustu widzianego oczami kobiet z różnych czasów, miejsc, środowisk. Usłyszymy głosy, które ujawniają bolesne wspomnienia. Każda z bohaterek odkryje przed nami inne oblicze pamięci o zagładzie. Sztuka jest efektem wielomiesięcznej pracy artystów związanych z Olsztyńskim Teatrem Lalek, którzy od początku ubiegłego sezonu teatralnego zdobywają wiedzę, by podtrzymać pamięć o ofiarach obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W pracy nad spektaklem, jego twórcy odnoszą się także do pamięci lokalnej, przypominając nieoczywistą historię olsztyńskiego getta oraz transportów Żydów z terenów Warmii i Mazur do obozu zagłady w Oświęcimiu.

W sztuce można usłyszeć fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Niebo złote Ci otworzę" oraz Hymn Szkoły Podstawowej im. Pomnika Dzieci i Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Autor słów Hymnu pozostaje nieznany.

Fragment spektaklu zainspirowany jest historią rodziny Ovitz, której członkowie stanowili obiekt badań doktora Mengelego. Piosenka znajduje się w książce pt. „Sercem byliśmy wielcy" (Yehuda Koren, Eilat Negev).

Projekt zrealizowany jest ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.