O teatrze / Spotkania Teatralne

Spotkania Teatralne

ANIMA - Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych - przegląd ciekawych i różnorodnych pod względem formalnym i estetycznym przedstawień krajowych oraz zagranicznych, mający charakter cykliczny. Organizowany jest nieprzerwanie od 1997 r. i na stałe wpisany jest do kalendarza imprez kulturalnych Olsztyna. Celem festiwalu jest promocja twórczości teatrów lalek, nie tylko polskich, ale i zagranicznych, konfrontacja różnych technik animacji, a także działalność warsztatowa skierowana do szerokiego kręgu odbiorców z różnych grup wiekowych, również tych, którzy nie mieli okazji zetknąć się z tym rodzajem teatru. Zależy nam na przekonaniu widza, że teatr lalek, to miejsce przyjazne, sprzyjające rozwijaniu więzi rodzinnych. Mamy nadzieję umocnić w rodzicach chęć uczestnictwa z dziećmi w tak ważnych wydarzeniach artystycznych, tak by przez porównanie spektakli różnorodnych pod względem formalnym i estetycznym, mogły one kształtować swój gust i upodobania związane z kulturą. Po spektaklach nasi widzowie zapraszani są do rozmów z twórcami teatralnymi, podczas których mają okazję zadać nurtujące pytania, dotyczące polskiego i zagranicznego teatru lalek.

W ramach spotkań na deskach OTL zaprezentowały się m. in. Teatr Stacja Szamocin, Teatr Animacji z Poznania, Teatr Maska z Rzeszowa, Białostocki i Wrocławski Teatr Lalek, Teatr Baj Pomorski z Torunia, Teatr Ognia i Papieru Grzegorza Kwiecińskiego, Teatr Malutki z Łodzi, Warszawski "Baj", Teatr Lalki i Aktora z Łomży, Teatr Lalek "Rabcio" z Rabki-Zdroju, Teatr Lalek "Arlekin" z Łodzi, a także teatry zagraniczne: Teatr „Dom Lalek” z Petersburga, Tradycyjny Teatr Lalkowy Antona Anderle z Bańskiej Bystrzycy, Teatr Papierowy Zbigniewa Micha z Berlina, Teatr „Lele” z Wilna, Teatr Lalek z Grodna, Teatr "Ilmarine" z Narvy, Białoruski Teatr „Lialka” z Witebska, Teatr Drak z Hradec Králové, marionetkowy teatr Pavla Vangeli z Pragi, Marionetas en Libertad z Argentyny oraz teatry z Francji: Compagnie Via Cane i Théâtre des TaRaBaTeS z Binic, Teatr Lalek z Równego na Ukrainie, Teatr PIKI z Pezinoka na Słowacji, Bruno Leone z Neapolu.

 

Studencka Trzydniówka Teatralna - przegląd ciekawych sztuk krajowych i zagranicznych oraz propozycji Sceny dla Młodzieży i Widzów Dorosłych OTL, adresowany do środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i innych uczelni wyższych w mieście. Po spektaklach odbywają się spotkania i dyskusje studentów z reżyserami i aktorami. Organizowany jest plebiscyt na najlepszą sztukę bądź rolę, co pozwala poznać gusta i opinie środowiska studenckiego na temat repertuaru teatru. Od kilku lat organizowany jest konkurs na recenzję teatralną z przedstawień prezentowanych podczas studenckich spotkań z teatrem.

Dotychczas zaprezentowano m.in. „Scenariusz dla trzech aktorek” i „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Sewruka z Elbląga, „Trzeba coś z tym zrobić” Akcji dzrt z Białegostoku, „Ferdydurke” Teatru Provisorium i Kompanii „Teatr” z Lublina, „Valerie” Białostockiego Teatru Lalek, „Correctomundo” Teatru Porywacze Ciał z Poznania, spektakl „Pulcinella Rock'n'roll” w wykonaniu Massimiliano Venturi, „Angel” i „Morningstar” w wykonaniu Dudy Paiva z Holandii, „Mur Mur” La Compagnie du Coin Qui Tourne z Francji, spektakl „Jama” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” z Katowic oraz „Murdas. Bajka” Grupy Coincidentia z Białegostoku. Zaprezentowano także spektakle z repertuaru OTL: „Kartoteka” T. Różewicza, „Wariat i zakonnica” Witkacego, „Emigranci” S. Mrożka, „Czekając na Godota” S. Becketta, „Lekcję” E. Ionesco, „Igraszki z diabłem” J. Drdy, spektakl „Chłopcy z Placu Broni” F. Molnara, „Historia całkiem zwyczajna” M. Łado. Co roku nasz program wzbogacają pokazy plenerowe Teatru Studenckiego „Cezar” i wystawy studenckiej fotografii. Obie impreza mają charakter cykliczny i na stałe wpisane są do kalendarza imprez kulturalnych Olsztyna.