Białe tango
fot. Paweł Strzelec fot. Paweł Strzelec fot. Paweł Strzelec fot. Paweł Strzelec
Białe tango
Duży widz
12+
06-01-2018 60 min. Scena kameralna
Autor: Michał Kaźmierczak
Reżyser: Jan Polivka
Choreografia: Maciej Florek
Muzyka: Bartosz Ługowski
Scenografia: Jan Polivka
Teksty piosenek: Wojciech Szelachowski

Trzech prawdziwych facetów zderza się z legendą - prawdziwą, warmińsko-mazurską Królewną szukającą swojego serca. Jej nietypowa wizyta będzie okazją, aby przyjrzeć się naszej polsko-słowiańskiej kondycji, a może nawet duszy? W XXI wiek wkrada się duch mitów i baśni, stare wierzenia stają obok współczesnych kontrowersji. Współczesny tekst poruszający między innymi tematykę mowy nienawiści, agresywnych zachowań, które możemy zaobserwować w otaczającej codzienności, został napisany specjalnie przez Michała Kaźmierczaka - uczestnika Pracowni Dramatu działającej przy OTL. Spektakl utrzymany w konwencji żywoplanowo-lalkowej, adresowany do młodzieży i widzów starszych.

 

Materiały edukacyjne opracowane do spektaklu w konsultacji z pedagogami i nauczycielami.

>> Pobierz broszurę <<


prof., UW i WSPS Jerzy Bralczyk, w Poradni Słownika Języka Polskiego, wyjaśnia: „Białość jest przywoływana dla zaznaczenia czystości, więc czasem i braku czegoś (biały bywa związany z poczuciem braku barwy, z pustym miejscem). Wiąże się także z męskością (ale i dziewiczością, niewinnością), żałobą (ale i radością, świętem), odmiennością (albinos jest odmienny, rzadki – stąd biały kruk) lub odwrotnością sytuacji. Czasem można dopatrzyć się związku z barwą fizycznie występującą. (…) Do białego tańca (walca najczęściej, ale i tanga) to panie proszą panów, nie na odwrót (nb. biały mazur to akurat ostatni taniec nad ranem)”

Zatem biały taniec to zwyczaj, który trochę wywraca na opak tradycję prowadzenia partnera – zaprasza do niego kobieta, najczęściej białe tango to ostatni taniec podczas balu.

W spektaklu cytowany jest fragment Biblii Tysiąclecia.

Przy spektaklu współpracowali również: Agnieszka Harasimowicz, Jagna Polakowska , Agnieszka Roszko oraz Marek Trębiński.

 

www.sztukawspolczesna.org

Aktorzy: Tomasz Czaplarski [gościnnie], Mateusz Mikosza, Marcin Młynarczyk