O teatrze / Historia

Historia

Historia OTL od 1953 r. do dziś

1953 

 • 13 listopada 1953 r. powołane zostaje Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek". 

1954

 • W styczniu w sali ratusza odbywa się pierwsza premiera "Czerwonego Kapturka" Piękna była to przygoda. Kierownictwo nad teatrem obejmuje Mieczysław Czerwiński. . .  

 • W lipcu 1954 r. teatr otrzymuje budynek przy obecnym placu Bema, zwany Belwederkiem, z salą na 170 miejsc. W pierwszym roku działalności teatr przygotowuje 214 przedstawień. W tym czasie wydawane są programy w formie książeczki w serii Biblioteczka "Czerwonego Kapturka", opracowane przez Mieczysława Czerwińskiego.

1958

 • W 1958 r. dyrekcję Teatru obejmuje Maria Ławińska, a rok później kierownikiem artystycznym sceny zostaje Melania Karwatowa; funkcję dyrektora naczelnego pełni Eugeniusz Orłowski. Teatr daje w tym sezonie 12 premier, a w roku 1962 widowiska teatru przedstawione zostają na I Festiwalu Teatrów Lalkowych Polski Północnej w Toruniu.

1961

 • W 1961 r. dyrektorem Teatru zostaje Jan Zbigniew Wroniszewski, który doprowadza do upaństwowienia instytucji i modernizacji budynku. W tym czasie kształtuje się grupa lalkarzy, którzy zwiążą się z teatrem na wiele następnych lat. Są to: Urszula Kucharzewska, Krystyna Szels-Milczarek, Maria Szeniawska, Ignacy Dutkiewicz, Andrzej Grzmociński, Gerard Zdziechowicz, Michał Żyłuk a także Aniela Benedyk, Krystyna Laddy, Mira Wroniszewska, Zofia Ziembińska, Edward Czuchnowski, Stanisław Protz, Leszek Śmigielski. W repertuarze teatru znajduje się przeważnie polska literatura współczesna, reprezentowana przez takich twórców jak m. in.: Maria Kownacka, Jan Wilkowski, Wojciech Żukrowski a obok nich Jan Brzechwa, Kornel Makuszyński, Janina Porazińska. Teatr oferuje głównie bajki "zwierzęce" (Koziołek Matołek, Tygrys Pietrek, Lis przechera), a także związane z lokalnym folklorem czy użytkowo - dydaktyczne. Jan Wroniszewski wprowadza do repertuaru także pozycje trudniejsze adresowane do młodzieży i widzów dorosłych np. Pierścień i róża Williama Thackeray'a czy Niebieski ptak Maurice Maeterlincka. Znacząco wzrasta częstotliwość premier, a liczba widowisk (w tym baza i teren) - to blisko 500 w sezonie. Teatr nie tylko gra na miejscu ale prowadzi także działalność objazdową, obejmującą okoliczne wsie i miasteczka.

 • Od roku 1960 Teatr Lalek "Czerwony Kapturek" jest stale obecny na ważniejszych festiwalach i przeglądach teatrów lalkowych. Zdobywa wiele nagród w różnych kategoriach m.in. na festiwalu w Opolu w 1967 r. (nagroda aktorska dla Lecha Gwita za role Padyszacha i Dewa w przedstawieniu Allem Kallem) czy Wielka Nagroda Widzów oraz nagroda aktorska dla Tomasza Brzezińskiego na I Telewizyjnym Festiwalu Widowisk Lalkowych dla Dzieci w 1972 r. W trakcie dwudziestoletniej dyrekcji Jana Zbigniewa Wroniszewskiego Teatr "Czerwony Kapturek" realizuje klasyczną formułę teatru dla dzieci o funkcji społecznej. Jest przede wszystkim placówką objazdową. W terenie grane jest 73% przedstawień.

1981

 • W 1981 r. dyrekcję Teatru obejmuje Edward Dobraczyński. Repertuar w tym czasie odwołuje się do narodowej tradycji, historii i kultury. Grane są przede wszystkim sztuki polskie: Betlejem Polskie Lucjana Rydla, O Piaście i Popielu Anny Świrszczyńskiej, Szopka Krakowska Tadeusza i Stanisława Estreicherów. Pojawiają się sygnały zapowiadające nową estetykę na scenie teatru - grę w żywym planie, podkreślanie konwencji w teatrze np. w spektaklu „Mały Tygrys Pietrek”.

 • Od 6 października 1986r. Teatr Lalek "Czerwony Kapturek" zmienia nazwę na Olsztyński Teatr Lalek. Wraz z nową nazwą pojawiają się także nowe formy promocji np. zapoznawanie dzieci i młodzieży z teatrem od strony kulis, organizowanie dni otwartych, kiermaszy, imprez okazjonalnych. Teatr obecny jest na wielu znaczących festiwalach (Wałbrzych, Opole, Białystok). W 1984 r. uczestniczy w I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży w Montrealu (Kanada) ze spektaklami: Betlejem polskie Lucjana Rydla oraz O Kasi co gąski zgubiła M. Kownackiej, oba w reżyserii Edwarda Dobraczyńskiego. W owym czasie z Olsztyńskim Teatrem Lalek współpracują wybitni scenografowie: Ali Bunsch (O Piaście i Popielu, Betlejem Polskie), Adam Kilian (Szopka Krakowska) oraz plastyczka i reżyserka Alicja Chodyniecka-Kuberska (Tymoteusz wśród ptaków) a także Mieczysław Antuszewicz (m.in. Książę Portugalii, Malutka czarownica). W 1988 r. teatr opuszcza gmach przy Placu Bema i przez kilka lat funkcjonuje jako teatr lalkowy bez stałej siedziby.

1989

 • W 1989 r. za dyrekcji Leszka Grada (dyrektor naczelny) i Alicji Chodynieckiej-Kuberskiej (dyrektor artystyczny) teatr otrzymuje salę konferencyjną przy ul. Głowackiego 17 z przeznaczeniem na salę widowiskową.

 • Sezon teatralny 1989/90 otwiera sztuka "Tymoteusz wśród ptaków" Jana Wilkowskiego nagrodzona na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Widowisk Lalkowych w Opolu za: reżyserię (I nagroda dla Luby Zarębińskiej), scenografię (II nagroda dla Alicji Chodynieckiej-Kuberskiej) i za muzykę (III nagroda dla Krzysztofa Dziermy) oraz za kreacje aktorskie (Jaromir Wroniszewski za rolę Lisa i Jan Piotrowski za rolę Ojca). Za sprawą kierownika artystycznego teatr zyskuje opinię sceny poszukującej. Widoczne stają się w tym czasie: fascynacja teatrem przedmiotu, różnorodność technik lalkarskich, wyjście aktora zza parawanu, gra w żywym planie. Ważnym elementem działalności teatru jest edukacja młodego widza. W repertuarze można zobaczyć zarówno dramat klasyczny jak i współczesny.

1992

 • Dyrektorem naczelnym zostaje Marian Juszczyński. Alicja Chodyniecka-Kuberska nadal pozostaje dyrektorem artystycznym teatru.

1994

 • W 1994 r. dyrektorem teatru zostaje Bohdan Głuszczak.

 • 29 stycznia 1994r. podczas premiery Czarnoksiężnika z krainy Oz, następuje oficjalne otwarcie sceny, połączone z jubileuszem 40-lecia OTL. Scena boryka się z kłopotami finansowymi związanymi z nową sytuacją polityczno-gospodarczą, czego wynikiem jest ograniczenie liczby premier. Mimo to Olsztyński Teatr Lalek jest stale obecny na najważniejszych przeglądach teatralnych w kraju (Opole, Bielsko-Biała, Toruń), wyjeżdża także w trasę Władywostok - Nachodka - Usuryjsk - Budno - Nadżenskoje.

1995

 • Dyrektorem Naczelnym i artystycznym Olsztyńskiego Teatru Lalek zostaje w 1995r. Krzysztof Rościszewski. Zamierza prowadzić teatr dla wszystkich widzów. Oprócz spektakli dla dzieci i młodzieży pojawiają się przedstawienia realizowane w ramach tzw. Sceny dla Dorosłych. Prezentowane są tu m. in. Wariat i zakonnica S.I. Witkiewicza (Witkacego), Kartoteka T. Różewicza, Emigranci S. Mrożka. Teatr Lalek proponujący różnorodność form animacji lalką (kukła, pacynka, jawajka, marionetka sycylijska, maska, półmaska) i grę w wielu konwencjach (parawan, żywy plan z lalką i maską, czarny teatr) staje się miejscem spotkań widzów z różnych grup wiekowych i różnorodnych środowisk, dla których kontakt ze sceną ma się stać twórczym doznaniem. Dyrektor Rościszewski inicjuje zarówno studenckie spotkania teatralne, jak i Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych.

2002

 • „Dzikie łabędzie” w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza otrzymały  ATEST – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego 2002. Jest to wyróżnienie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ dla najlepszych polskich przedstawień adresowanych do młodego widza.

2005

 • W lipcu 2005 r. Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym został Zbigniew Głowacki.

 • "Historia Calineczki" zdobyła główną nagrodę na Festiwalu "Brzechwa i inni" w Teatrze "Kubuś" w Kielcach. Spektakl zagrano 12 października 2005 r.

 • Dnia 26 listopada 2005 r. odbyła się prapremiera sztuki "Cykor" Pála Békésa w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.

 • W listopadzie 2005 r. odbyła się IX edycja Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych pod nową nazwą ANIMA. Uczestnikom wręczono pamiątkowe tabliczki z metaloplastyką w wykonaniu Wiesława Puławskiego, wg projektu Miry Jadanowskiej.

 • 26 IX 2005 odbyła się prapremiera sztuki "Cykor" Pála Békésa w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.

2006

 • 28 stycznia 2006 odbyła się premiera spektaklu "Żywoty świętych" Jędrzeja Wowry w adaptacji Jana Wilkowskiego, w reżyserii Bohdana Głuszczaka, ze scenografią Adama Kiliana, muzyką Jana Szyrockiego, z ilustracją muzyczną Włodzimierza Jarmołowicza i Jarka Cupriaka.

 • 25 lutego 2006 odbyła się premiera "Przygód Euzebiusza" Beaty Krupskiej, w adaptacji Krystyny Jakóbczyk, w reżyserii zespołowej, ze scenografią Barbary Kudelskiej i muzyką Andrzeja Bukowskiego.

 • W dniach 6, 7 i 8 marca 2006 odbyła się Studencka Trzydniówka Teatralna. Zaprezentowaliśmy spektakle: "Cykor" oraz "Żywoty świętych" . Gościnnie wystąpiła "Akcja dzrt" ze spektaklem "Trzeba coś z tym zrobić" na podstawie "Zimy pod stołem" Rolanda Topora. Oprócz spektakli zaproponowaliśmy cykl prezentacji i spotkań z ciekawymi ludźmi teatru. Ogłosiliśmy konkurs na recenzję teatralną.

 • 27 marca odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Ze swoim programem artystycznym pt. "Pchła Szachrajka" wg Jana Brzechwy wystąpiły dzieci ze Szkolnej Rady Teatralnej OTL pod opieką kierownika literackiego Małgorzaty Pietrzak. Jak co roku wręczono nagrody aktorskie. I miejsce Rada Nauczycieli przyznała Romanowi Wołosikowi za główną rolę w spektaklu "Cykor". II miejsce Rada Nauczycieli przyznała Annie Kukułowicz za rolę Kaźmirka w "Żywotach świętych". I nagrodę Szkolnej Rady Teatralnej otrzymała Hanna Baka za rolę w "Krawcu Niteczce" i za całokształt swojej działalność scenicznej. II nagrodę Szkolnej Rady Teatralnej otrzymał Tomasz Czaplarski za rolę Porządnickiego w spektaklu "Cykor". Nagrody Dyrektora Artystycznego OTL otrzymali: Agnieszka Harasimowicz za rolę Magdalenki w "Żywotach świętych" i Wielkiej Ciemności w "Cykorze", Elżbieta Grad-Cupriak za rolę Kota w "Niebieskim Ptaku" i rolę świętej Genowefy w "Żywotach świętych", Małgorzata Gontarczyk za światła w "Niebieskim Ptaku" i "Żywotach świętych", Małgorzata Pietrzak za zaangażowanie i pasję w pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą . Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymał Jarek Cupriak.

 • 1 kwietnia 2006 r. odbyła się premiera sztuki "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Kornela Makuszyńskiego, w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy, ze scenografią Mikołaja Maleszy, muzyką Piotra Nazaruka.

 • 19 maja 2006 r. Scena Kameralna OTL gościła Kabaret Czyści jak łza, który pokazał swój najnowszy program, we współpracy z aktorami Teatru Lalek.

 • 16 września 2006 r. odbyła się premiera sztuki "Księżniczka na ziarnku grochu" w reżyserii Aliny Skiepko-Gielniewskiej, ze scenografią Marii Balcerek i z muzyką Marka Kulikowskiego.

 • W dniach 12-19 listopada 2006 r. odbyła się X jubileuszowa edycja Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2006. Spotkania teatralne zainaugurowała premiera "Igraszek z diabłem" Jana Drdy w reżyserii Petra Nosalka.

 • 17 lutego 2007r. odbyła się premiera spektaklu wg tekstu Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk pt. "Uwaga! Bajki na drodze" w reżyserii Marcina Ehrlicha

2007

 • W dniach 5, 6 i 7 marca 2007r. odbyła się kolejna Studencka Trzydniówka Teatralna.

 • Podczas uroczystych obchodów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca 2007r. wręczono aktorom OTL nagrody i wyróżnienia Dyrektora, Szkolnej Rady Teatralnej i Rady Nauczycieli za role w sezonie 2006/2007.

 • 1 kwietnia 2007r. miała miejsce premiera spektaklu "O królewnie Wełence" Marii Joterki w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego. Spektakl powstał z inspiracji baśnią Marii Krüger "Apolejka i jej osiołek".

 • 16 września 2007r. odbyła się premiera sztuki "Kandyd-próba generalna" w reżyserii Simony Chalupovej.

 • W październiku 2007 r. Olsztyński Teatr Lalek otrzymał trzy nagrody na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu za spektakl "Igraszki z diabłem": - nagroda reżyserska dla Petra Nosalka - dwie nagrody aktorskie dla Anny Kukułowicz za rolę Królewny Disperandy i dla Adama Hajduczeni za rolę Pustelnika Scholastyka.

 • Od 21 do 26 października 2007 r. trwała XI edycja Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA 2007. Spotkania teatralne zainaugurował najnowszy spektakl OTL "Kandyd-próba generalna" w reżyserii Simony Chalupovej.

 • 1 grudnia 2007 r. odbyła się premiera spektaklu wg Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler pt. "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma" w reżyserii Pawła Aignera.

2008

 • 16 lutego 2008r. odbyła się premiera "Chłopców z Placu Broni" wg Ferenca Molnara w adaptacji i reżyserii Marka Ciunela.

 • W dniach 25, 26 i 27 lutego 2008 r. studenci i widzowie dorośli uczestniczyli w VI Studenckiej Trzydniówce Teatralnej, podczas której pokazano "Chłopców z Placu Broni", "Aj em-projekt vici" Teatru Studenckiego Cezar, "Morningstar" Dudy Paivy z Holandii oraz Mur Mur w wykonaniu LA COMPAGNIE DU COIN QUI TOURNE z Francji.

 • 19 kwietnia w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich odbyła się premiera sztuki "O diabełku Widełku” opartej o sztukę "Aksamitka córka diabła" i opowiadanie "Dobry diabełek", których autorem jest Pierre Gripari.

 • 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznano nagrody i wyróżnienia członkom zespołu OTL.

 • W dniach 1 do 13 maja OTL wystąpił z trzema spektaklami: Igraszki z diabłem, Czarodziejski koncert i Pinokio podczas festiwalu Marionet’ic w Binic we Francji.

 • 15 czerwca odbyła się premiera „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” Paula Maara w przekładzie Aleksandra Berlina w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.

 • 19 czerwca „Chłopcy z Placu Broni” zaprezentowani zostali na Festiwalu Teatralnym w Teatrze Kubuś w Kielcach.

 • 21 czerwca spektakl „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” zaprezentowany został w Łucku na Ukrainie.

 • 23 września w Gazecie Olsztyńskiej ukazał się 36 numer Gazety Teatralnej Olsztyńskiego Teatru Lalek redagowanej przez kierownika literackiego OTL oraz młodzież ze szkół Warmii i Mazur.

 • 27 września odbyła się prapremiera polska spektaklu "Wszystkie myszy lubią ser". Autorem spektaklu jest Gyula Urbán. Reżyseria - András Veres, scenografia - Szilárd Boráros, muzyka Bogdan - Szczepański.

 • 1 października - spektakl pt. "Chłopcy z Placu Broni" w reżyserii Marka Ciunela zaprezentowano na XII Międzynarodowym Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży "KORCZAK" w Warszawie. Jury dziecięce festiwalu uhonorowało przedstawienie. Pisze o tym wydarzeniu Jolanta Gajda - Zadworna w artykule „Ozłocone nieme kino” w Życiu Warszawy nr 234: „W Chłopcach z Placu Broni teatru z Olsztyna adaptator i reżyser Marek Ciunel do lekturowego tekstu dodał ciekawy współczesny komentarz. I przede wszystkim za to twórcze odczytanie klasycznej prozy nagrodę „Ziarenka” przyznała spektaklowi 11-osobowa grupa młodych jurorów z zespołu szkół publicznych w Podkowie Leśnej.”.

 • „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Marka Ciunela otrzymał ATEST – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego 2008. Jest to wyróżnienie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ dla najlepszych polskich przedstawień adresowanych do młodego widza.

 • Na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "SPOTKANIA" odbywającym się w dniach 18-24 października 2008 r. w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu spektakl "Igraszki z diabłem" w reżyserii Petra Nosalka - za sprawą dziecięcego jury - zdobyły "Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszego przedstawienia dla dzieci".

 • 16 listopada 2008 r. spektaklem „Wszystkie myszy lubią ser” zainaugurowaliśmy XII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA. W dniach 17-23 listopada zaprezentowane zostały spektakle teatrów lalek z Białorusi, Czech, a także Rzeszowa, Łomży, Rabki-Zdroju i Torunia. Jak zwykle po spektaklach odbyły się rozmowy i warsztaty z twórcami. Nasi widzowie mieli okazję zadać nurtujące ich pytania, dotyczące polskiego i zagranicznego teatru lalek.

2009

 • 10 stycznia  odbyła się premiera spektaklu "Historia całkiem zwyczajna" Mariji Łado w reżyserii Petra Nosalka.

 • W dniach 23, 24, 25 lutego odbyła się kolejna VII edycja Studenckiej Trzydniówki Teatralnej. Wystąpił Białostocki Teatr Lalek ze spektaklem "Valerie", Teatr Porywacze ciał z Poznania ze sztuką pt. "Correctomundo", a OTL zaprezentował swój najnowszy spektakl "Historia całkiem zwyczajna".

 • 27 marca podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru wręczono nagrody dyrektora oraz Rady Nauczycieli. Swój program artystyczny pt. "Na życia scenie" zaprezentowała młodzież ze Szkolnej Rady Teatralnej, która także przyznała swoją nagrodę aktorską.

 • 18 kwietnia - premiera "Królowej Śniegu" w reżyserii Jacka Malinowskiego, ze scenografią Haliny Zalewskiej-Słobodzianek i muzyką Michała Górczyńskiego.

 • 24 maja - premiera "Piękna i Bestia" w reżyserii Olega Żugżdy, ze scenografią Walerego Raczkowskiego i muzyką Bogdana Szczepańskiego.

 • Spektakl "Kukuryku na patyku..." został zakwalifikowany do udziału w XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA w Łomży (2 czerwca 2009). Przedstawienie pokazano także na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom" w Teatrze Ateneum w Katowicach (4 czerwca 2009).

 • 11 października odbyła się premiera "Tymoteusza wśród ptaków" Jana Wilkowskiego w reżyserii Zbigniewa Głowackiego, ze scenografią Ireneusza Salwy i muzyką Pavla Helebranda.

 • W dniach 15-20 listopada 2009 r. odbyła się kolejna edycja Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych ANIMA pod patronatem Prezydenta Olsztyna. Olsztyński Teatr Lalek pokazał spektakl "Czarodziejski koncert". Zaprezentowały się teatry: Marionetas en Libertad z przedstawieniem "Szalony kapelusz", Compagnie Via Cane ze spektaklem "Zakopane i anioł z nieba", Théâtre des TaRaBaTeS z "Poliszynelem" i spektaklem "Awantura", a także Teatr Maska z Rzeszowa z "Wróżką bzów" i Teatr Lalek "Arlekin" z Łodzi z "Kwiatem paproci".

2010

 • W dniach od 1 do 3 marca 2010 r. odbyła się kolejna edycja studenckich spotkań teatralnych. Patronat honorowy nad VIII STUDENCKĄ TRZYDNIÓWKĄ TEATRALNĄ objęli Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz oraz Dyrektor Generalny – Założyciel Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego mgr Helena Rusiecka. Zaprezentowano: „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” autorstwa trzech Anglików: Adama Longa, Daniela Singera, Jessa Winfielda w wykonaniu Teatru im. Sewruka z Elbląga, spektakl „Jama” Franza Kafki w wykonaniu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”z Katowic, pokaz „Sol me rapuit” w wykonaniu tancerzy ognia Teatru Studenckiego Cezar z Olsztyna oraz „Murdas. Bajka” według opowiadania Stanisława Lema „Bajka o królu Murdasie” w wykonaniu Grupy Coincidentia z Białegostoku. Podczas trwania STT 2010 zaprezentowano wystawy Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik” Kurtyna w Górę – o Sofcie obiektywnie i Studenckiej Artystycznej Grupy Animatorów Kultury „Fortis” Colourful life.

 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, jak co roku, przyznano nagrody i wyróżnienia: Decyzją Szkolnej Rady Teatralnej nagrodę za najlepszą rolę otrzymała Jagna Polakowska za rolę Babci w spektaklu „Królowa Śniegu”. Decyzją Rady Nauczycieli działającej Przy Olsztyńskim Teatrze Lalek nagrodę za najlepszą rolę otrzymała Alicja Wroniszewska za rolę Czarnej Damy w spektaklu „Piękna i Bestia”. Decyzją dyrektora OTL nagrodę za rolę otrzymał Tomasz Czaplarski za lalkową kreację postaci Lisa w spektaklu „Tymoteusz wśród ptaków”. Decyzją dyrektora OTL nagrodę za kreację uwielbianego przez młodych widzów Smoczunia Bunia otrzymał Marek Trębiński.

 • W dniach 16-20 kwietnia OTL z "Historią Calineczki" gościł w Teatrze "Lialka" w Witebsku na Białorusi.

 • 27 kwietnia odbyła się premiera "Przygód Sindbada Żeglarza" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, ze scenografią Barbary Guzik, muzyką Bartłomieja Orłowskiego, choreografią i ruchem scenicznym Piotra Suzina.

 • 21 maja odbyła się premiera spektaklu "Mikołaj Kropielnik z Olsztyna" w reżyserii Jarka Cupriaka, ze scenografią Ireneusza Salwy, z muzyką Bogdana Szczepańskiego.

 • 12 czerwca odbyła się premiera spektaklu dla najmłodszej widowni "Od ucha do ucha" w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikosza, w scenografii Mariki Wojciechowskiej, z muzyką Igi Mierzejewskiej i tekstami piosenek Agaty Butwiłowskiej.

 • 23 czerwca "Igraszki z diabłem" zaprezentowano na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Hradec Kralove w Czechach.

 • 2 października odbyła się premiera "Króla Jelenia" w reżyserii Pawła Aignera.

 • 5 października spektakl "Od ucha do ucha" zaprezentowano na Festiwalu "Korczak" w Warszawie, a 21 października na Festiwalu "Spotkania" w Toruniu.

 • W dniach 16-21 listopada odbył się XIV Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA.

 • 21 listopada spektakl „Igraszki z diabłem” zaprezentowano w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w ramach projektu Limbo towarzyszącego trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”.

 • 4 grudnia odbyła się premiera "Dzisiaj w Betlejem" w reżyserii Zbigniewa Głowackiego, ze scenografią Mikołaja Maleszy i muzyką Bogdana Szczepańskiego.

 • 12 grudnia spektakl „Mikołaj Kropielnik z Olsztyna” zagrano na olsztyńskiej starówce w ramach II Jarmarku Świątecznego organizowanego przez Urząd Miasta w Olsztynie.

2011

 • 6 lutego spektakl "Od ucha do ucha" zaprezentowano w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie

 • 12 marca  odbyła się premiera spektaklu "Na Arce o ósmej" w reżyserii Mariana Pecko.

 • 27 marca odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Wręczono nagrody Nagrody Dyrektora Naczelnego i Artystycznego. Za kreacje artystyczne nagrody przyznano: Honoracie Mierzejewskiej-Mikosza za przekonywującą i pełną wdzięku główną rolę w przedstawieniu „Przygody Sindbada Żeglarza”, Elżbiecie Grad-Cupriak za role w spektaklu „Dzisiaj w Betlejem” ze szczególnym uwzględnieniem animacyjnego kunsztu włożonego w kreację roli Osiołka; Monice Gryc, Annie Kukułowicz, Honoracie Mierzejewskiej-Mikosza oraz Tomaszowi Czaplarskiemu i Mateuszowi Mikoszy - za wyraziste, interesujące artystycznie kreacje stworzone w spektaklu „Na Arce o ósmej”, Nagrody dyrektora otrzymały plastyczki: Barbara Chilczuk i Barbara Kudelska  oraz krawcowe: Alina Gruchała i Ewa Radtke - za wysoką jakość artystyczną realizowanych w tym sezonie projektów scenograficznych. Wiesław Puławski otrzymał nagrodę za zaprojektowanie i artystyczne wykonanie statuetek Halabardy i Złotego Gwoździa, dzięki którym uroczystość nabrała wagi i splendoru. Złotą Halabardę 2011 otrzymała Agnieszka Roszko  za rolę "Ryby Piły" w spektaklu "Przygody Sindbada Żeglarza". Złotego Gwoździa 2011 otrzymał Kierownik Techniczny Jerzy Chilczuk.

 • 28-30 marca - IX edycja Studenckiej Trzydniówki Teatralnej. W jej ramach pokazano spektakl OTL „Na Arce o ósmej” w reżyserii Mariana Pecko, występ Teatru Morpho i Kabaretu Zmarnowany Potencjał, czyli grup Teatr Studenckiego Cezar, spektakl "Historia występnej wyobraźni" Teatru Pinokio z Łodzi, premierowe przedstawienie w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich - "Prawie wszystko o miłości" w wykonaniu Agi Kołodyńskiej i Tomasza Czaplarskiego oraz spektakl "Zagubiona dusza"  Teatru Lalka z Witebska na Białorusi.

 • 20 maja spektakl "Tymoteusz wśród ptaków" zaprezentowano podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy w Serbii.

 • 6 i 7 września spektakl "Tymoteusz i Psiuńcio" zaprezentowano podczas Festiwalu Lalkowego na wyspie Bornholm (Bornholm Puppet Festival 3-11 września 2011).

 • 8 października odbyła się premiera "Fałszywej Księżniczki" w reżyserii Krystyny Jakóbczyk, ze scenografią Pavla Hubicki, muzyką Piotra Salabera i choreografią Henryka Konwińskiego.

 • 21 października spektakl "Na Arce o ósmej" został zaprezentowany podczas XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu i zdobył honorowe wyróżnienie jury. Publiczność przyjęła przedstawienie z aplauzem. Tomasz Czaplarski, Monika Gryc, Anna Kukułowicz, Honorata Mierzejewska-Mikosza, Mateusz Mikosza otrzymali nagrody aktorskie.

 • W dniach 14-20 listopada odbył się XV OTTL Anima 2011.

 • 27 listopada miała miejsce premiera "Słowika" w reżyserii i scenografii Jacka Pietruskiego, z muzyką Krzysztofa Zaremby i Mariusza Ziemby.

2012

  • 1 kwietnia odbyła się Gala Halabardy 2012. Wręczono nagrody z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

  • Na zaproszenie Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego  w ramach obchodów Dni Warmii i Mazur w Czernichowsku w obwodzie kaliningradzkim organizowanych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 28 kwietnia prezentowaliśmy  spektakl "Mikołaj Kropielnik z Olsztyna".

  • 19 maja odbyła się premiera "Na Warmii...dawno, dawno temu" wg Marii Zientary-Malewskiej, w reżyserii Zbigniewa Głowackiego, ze scenografią Ireneusza Salwy, z muzyką Bogdana Szczepańskiego.

  • 13 czerwca spektakl "Na Arce o ósmej" zaprezentowano podczas 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka.

  • spektakl „Na Arce o ósmej” Olsztyńskiego Teatru Lalek w reżyserii Mariana Pecko otrzymał ATEST–Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego 2011. Jest to wyróżnienie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ dla najlepszych polskich przedstawień adresowanych do młodego widza.

  • W październiku odbyła się premiera "Śpiącej królewny" w reżyserii Petra Nosálka (scenografia: Eva Farkašová, muzyka: Pavel Helebrand, teksty piosenek: Marta Guśniowska.)

  • Olsztyński Teatr Lalek został także zaproszony przez Ambasadę RP na Ukrainie do wystawienia spektaklu "Dzisiaj w Betlejem". Spektakl prezentowany był jako prezent dla dzieci Polonijnych 14.12.2012 r.

 • 2013

  • W lutym odbyła się premiera  "O Rybaku i Złotej Rybce" Marty Guśniowskiej w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, w reżyserii Zespołu Aktorskiego, z muzyką Marka Markiewicza i Jaromira Wroniszewskiego oraz scenografią Ireneusza Salwy.

  • 26 marca odbyła się premiera spektaklu "Ostatnia noc Don Juana" w reżyserii Julii Mark, ze scenografią Joanny Braun i muzyką Wojciecha Długosza/Mr. Krima.

  • 28 kwietnia „Na Warmii…dawno, dawno temu” zaproszono na Małe Warszawskie Spotkania Teatralne w Teatrze Dramatycznym.

  • 6 maja „Na arce o ósmej” prezentowano na Festiwalu Maskarada w Teatrze Maska  Rzeszowie.

  • Latem od 15 lipca do  31 sierpnia zaprezentowaliśmy w Urzędzie Miasta Olsztyna wystawę fotografii dotyczącej 60-lecia Olsztyńskiego Teatru Lalek Początek…kontynuacja, która we wrześniu została przeniesiona do siedziby Teatru.  

  • 14 września 2013 spektakl „Na Warmii dawno, dawno temu" zaprezentowano na  PIF w Zagrzebiu (Chorwacja). Nagroda aktorska dla Zespołu oraz dla autora projektów scenografii - Ireneusza Salwy.

  • 28 września 2013 r. odbyła się premiera spektaklu wg Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler Amelka, Bóbr i Król na dachu,w przekładzie: Jacka Stanisława Burasa, w reżyserii Jacka Malinowskiego, scenografia: Giedrė Brazytė, muzyka: Antanas Jasenka, projekcje multimedialne: Rimas Sakalauskas

  • 15.10.2013 "Na Warmii dawno, dawno temu”  zaprezentowano na Festiwalu  Katowice Dzieciom.

  • Naszą propozycję repertuarową wzbogaciły spektakle: Złoty klucz Teatru Bnialuka (Bielsko-Biała), Słoń i kwiat Grupy Coincidentia (Białystok), Bleee Teatru Maska (Rzeszów), Le Filo Fable Teatru Lalki i Aktora (Wałbrzych), Lenka Białostockiego Teatru Lalek prezentowane w ramach XVII Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych Anima 2013

 •  2014

  • Za nami obchody jubileuszu Olsztyńskiego Teatru Lalek (1 lutego) połączone z premierą Balladyny Juliusza Słowackiego w reżyserii Olega Żiugżdy. Naszą  galę swoją obecnością zaszczycił Pan Piotr Grzymowicz Prezydent Olsztyna, który złożył Zespołowi OTL serdecznie gratulacje, wręczył pamiątkowy obraz, witraż z wizerunkiem Św. Jakuba oraz przepiękny kosz kwiatów. Następnie Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski pan Jan Maścianica złożył Zespołowi gratulacje oraz  odczytał okolicznościowy list Wojewody Mariana Podziewskiego. Pan Wicewojewoda wraz  z Asystentem Wojewody panem Kamilem Sokołowskim wręczyli pracownikom Teatru Medale za Długoletnią Służbę oraz kosz kwiatów od Pana Marszałka Jacka Protasa. Odznaczenia otrzymali: Jerzy Chilczuk, Katarzyna Gałęska, Stanisław Gliściński, Alina Gruchała, Leokadia Iwanowska, Barbara Kudelska, Leon Lengowski, Ewa Radtke. Następnie Pani Bożena Sawicka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła Dyrekcji list gratulacyjny ministra Bogdana Zdrojewskiego oraz Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Medale Gloria Artis przyznano: Jarosławowi Cupriakowi, Elżbiecie Grad-Cupriak, Adamowi Hajduczeni i Alicji Wroniszewskiej. Honorowymi odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej minister wyróżnił: Hannę Banasiak, Barbarę Chilczuk, Monikę Gryc, Agnieszkę Harasimowicz, Annę Kukułowicz, Agnieszkę Roszko i Romana Wołosika. Gratulacje złożył Zespołowi także Pan Konrad Lenkiewicz Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Turystyki. Następnie przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Pani Berenika Oklińska odczytała list Pana Marszałka Jacka Protasa. Obchody jubileuszu zakończyła Prezentacja multimedialna  dotycząca 60-lecia Teatru oraz krótki program artystyczny Czystych jak Łza. 
  • 30 marca 2014 r. podczas Gali Halabardy wręczono nagrody dyrektora OTL przyznawane corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Tym razem otrzymali je aktorzy: Adam Hajduczenia za rolę Staruszka w spektaklu „Bajka o szczęściu”, Monika Gryc za tytułową rolę w spektaklu „Balladyna”, Elżbieta Grad-Cupriak  za  rolę Matki w spektaklu „Balladyna”, Tomasz Czaplarski za rolę Kirkora w spektaklu „Balladyna”,Honorata Mierzejewska-Mikosza za rolę Amelki w spektaklu „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, Agnieszka Roszko za rolę Kosa w spektaklu „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, Jarek Cupriak za rolę Pustelnika w spektaklu „Balladyna”.

  • Przedstawienie Historia całkiem zwyczajna było transmitowane 16 kwietnia 2014 r.  do wybranych szkół w Polsce w ramach internetowego teatru TVP.

  • Spektakl Historia całkiem zwyczajna prezentowany 7 maja 2014 r. podczas Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Teatrze Maska w Rzeszowie został uznany za najlepszy spektakl dla dorosłych (nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa), a nasza aktorka Anna Kukułowicz otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Spektakle festiwalowe oceniało jury w składzie: Bożena Sawicka, Marta Guśniowska i Krzysztof Rau.

  • 10 czerwca 2014 r. podczas Gali Wręczenia Dorocznych Nagród Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury, która odbyła się w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów, doroczne wyróżnienie Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za rok 2013 przyznane na wniosek Dyrektora OTL otrzymali aktorzy: Anna Kukułowicz i Tomasz Czaplarski oraz Kierownik Literacki OTL Małgorzata Pietrzak.

  • 7 września 2014 rozstrzygnięto wakacyjny konkurs OTL na plakat do sztuki „Zielony wędrowiec”. Prace można oglądać na stronie http://www.teatrlalek.olsztyn.pl/galeria,swiatowy-dzien-misia-2014,8.html
  • 24 września 2014 r. w ramach Olsztyńskich Dni Nauki UWM prezentowaliśmy „Krawca Niteczkę”.
  • 27 września 2014 r. premiera  „Zielony wędrowiec” Liliany Bardijewskiej, w reżyserii  Michała Derlatki (scenografia: Michał Dracz, dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano, muzyka: Igor Gawlikowski).
  • 1, 2, 3 października 2014 r. Wama Film Festival w OTL, 6 seansów filmowych dla dzieci i 6 paneli dyskusyjnych.
  • 4 i 5 listopada 2014 – Warsztaty aktorskie prowadzone przez Justynę Czarnotę w ramach stypendium Instytutu Teatralnego.
  • W dniach 17-22 listopada 2014 r. w XVIII  Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych Anima, odbywającym się w tym roku uczestniczyło blisko 1500 widzów, czyli o ok. 300 osób więcej niż w roku ubiegłym. Jak co roku dołożyliśmy starań, aby zadowolić zarówno najmłodszą, jak i nieco starszą Widownię. Udało nam się zaprosić spektakle różnorodne pod względem tematycznym i estetycznym. Nasz festiwal zainaugurował wielokrotnie nagradzany spektakl  Żywoty Świętych Osiedlowych  w wykonaniu Agaty Kucińskiej  z Teatru „Ad Spectatores” z Wrocławia.  W programie festiwalu znalazły się także spektakle: Najmniejszy samolot na świecie (Teatr „Maska” Rzeszów), W Dolinie Muminków  (Teatr „Dzieci Zagłębia” Będzin), Syrena w wannie  (Teatr Lalek Z Magdeburga Niemcy), O mniejszych braciszkach Świętego Franciszka  (Teatr Lalek „Guliwer” Warszawa), O Rybaku i Złotej Rybce (OTL). Wszystkim wykonawcom wręczono pamiątkowe dyplomy, a także upominki od Prezydenta Olsztyna.

   25 listopada 2014 r. o godz. 17.00 w ramach Światowego Dnia Misia zaprezentowano spektakl „Tymoteusz i Psiuńcio”, wraz z MBP filia Abecadło przeprowadzono konkurs wiedzy o misiu i konkurs rysunkowy dla dzieci. Prace można znaleźć w galerii internetowej OTL na stronie: http://www.teatrlalek.olsztyn.pl/galeria,swiatowy-dzien-misia-2014,8.html

   1 grudnia 2014 r. „Spotkanie Mikołajkowe” pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Wystąpił Teatr Inspiracja i dzieci ze Szkoły Muzycznej w Olsztynie.

   6 grudnia 2014 r. w ramach Charytatywnego Spotkana Mikołajkowego w Olsztyńskim Parku Naukowo –Technologicznym zaprezentowano „Krawca Niteczkę”.

   11 grudnia 2014 r. warsztaty adresowane do nauczycieli, którzy obejrzeli spektakl „Zielony wędrowiec” przygotowane przez Justynę Czarnotę w ramach stypendium Instytutu Teatralnego w Warszawie. Podczas zajęć uczestnicy poznali ćwiczenia do pracy z dziećmi, dowiedzieli się, jak w prosty i kreatywny sposób przygotowywać dziecięce przedstawienia teatralne. Warsztat - Grajmy w kolory! – prowadzili Tomasz Czaplarski, Mateusz Mikosza.

   12 grudnia 2014 „Na Warmii…dawno, dawno temu” Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży Teatru Miniatura w Gdańsku, na Scenie Teatru Szekspirowskiego.

   15 grudnia 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie im. Marii Grzegorzewskiej prezentowaliśmy „Krawca Niteczkę”.

  • 2015

  • Luty

  • 22 lutego premiera doMy Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, scenariusz i reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza, scenografia: Joanna Jaśko-Sroka, muzyka: Jarek Kordaczuk

  • Marzec

   6,7,8 marca III Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora „Solo” (Organizatorzy MOK  i OTL)

   27 marca – Dotknij Teatru – dzień otwarty w OTL w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru.

   30 marca – Papusza Złoty Liść – spotkane z poezją Papuszy w wykonaniu Romskiego Zespołu Hitano oraz aktorki Ireny Telesz-Burczyk.

   Kwiecień

   20 kwietnia - Gala V Przedszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych

   „Fiku Miku w Teatrzyku”.

   24-26 kwietnia -  8 Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Theatrum Orbis Terrarum”, Głównym organizatorem wydarzenia jest Teatr Studencki Cezar Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Stowarzyszenie MCA Group.

   Maj

   • 12 maja w ramach święta bibliotek nasza aktorka Agnieszka Roszko czytała bajkę Jerzego Szczudlika pt. Pam, pam, pam.
   • 23 maja g. 17.00 – O Rybaku i Złotej Rybce w ramach akcji Instytutu Teatralnego „teatr za 250 groszy”
   • 24 maja g. 12.00 – Pam-Pam-Pam w Olsztyńskim Teatrze Lalek – spotkanie autorskie
     z Jerzym Szczudlikiem.
   • 25 maja – gala XV Szkolnego Przegląd Małych Form Scenicznych Olsztyn 2015
   • 30 maja Jubileusz 10-lecia Przedszkola Artystyczno-Teatralnego „Dorotka”. 
  • Czerwiec
  • 27 czerwca jubileusz 15 lecia pracy artystycznej Agnieszki Kołodyńskiej,
  • 28 czerwca Opowiem wam bajkę - premiera w reżyserii H. Mierzejewskiej-Mikoszy.
  • 26 września premiera spektaklu "Dzienniki gwiazdowe" Stanisława Lema w reżyserii Andrzeja Bartnikowskeigo