XX SZKOLNY PRZEGLĄD MAŁYCH FORM SCENICZNYCH
XX SZKOLNY PRZEGLĄD MAŁYCH FORM SCENICZNYCH

XX SZKOLNY PRZEGLĄD
MAŁYCH FORM SCENICZNYCH
OLSZTYN 2020

 Przegląd po raz kolejny został objęty honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza. W związku z panującą w naszym kraju epidemią i pracą zdalną w szkołach, przegląd miał charakter on-line. Stanowił on część Międzyszkolnego Festiwalu Nauki i Sztuki  organizowanego przez Obwód Warmińsko - Mazurski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Szkołę Podstawową nr 13 w Olsztynie, we współpracy z wieloma placówkami oświatowymi. Festiwal otrzymał patronat Warmińsko – Mazurskiego  Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Marka Nowackiego.

Organizatorem XX Szkolnego Przeglądu Małych Form Scenicznych Olsztyn 2020 jest Szkoła Podstawowa nr 14 w Olsztynie przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Olsztyn, Olsztyńskim Teatrem  Lalek,  Stowarzyszeniem Bajka, Warmińsko - Mazurską Biblioteką Pedagogiczną i Zespołem Szkół Budowlanych w Olsztynie.

 Do przeglądu  zgłosiły się 4 szkoły i 1 przedszkole.

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie - Grupa teatralna "Faux Pas", spektakl "Zemsta Orsona" na podstawie sztuki Sławomira Mrożka "Śmierć porucznika";
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Olsztynie -  Nauczyciele ze swoimi przedszkolakami z okazji Dnia Dziecka stworzyli projekt pt. "Brzydkie kaczątko". O pięknie, które jest w każdym z nas.
  • Szkoła Podstawowa nr 14 - Bajka "Trzy świnki", która ukazuje ludzkie słabości, opracowana przez uczennicę klasy 2.
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Art School - “Łyżkolandia"- Teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu uczennicy klasy I- Zuzi. Scenariusz, kukiełki oraz atrybuty wykorzystywane w teatrzyku wykonane samodzielnie przez uczennicę.
  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie - Ballada Adama Mickiewicza pt. "Powrót taty" to utwór, z którym klasa Vb zetknęła się na lekcji języka polskiego podczas zdalnego nauczania. Wspólny projekt zaowocował kilkoma pomysłami na inscenizację. Zaprezentowana historia nagrana przez uczniów z podziałem na role, ilustrowana scenkami wykonanymi z klocków LEGO, na podstawie planu wydarzeń tworzonego w ramach zadania domowego. Montaż w części został przygotowany przez jednego z uczniów.

 

 Dnia 05.06.2020 w Olsztyńskim Teatrze Lalek Jury w składzie :

  1. Maria Baranowska – Stowarzyszenie „Bajka” w Olsztynie,
  2. Alina Bogdańska – Szkoła Podstawowa nr 14 w Olsztynie,
  3. Anna Ratkowska – Filipowicz – Teatr Lalek w Olsztynie,
  4. Aneta Świder - Pióro – Warmińsko- Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie

po obejrzeniu na „scenie” zgłoszonych przedstawień podjęło jednomyślnie decyzję o nagrodzeniu wszystkich uczestników.

Uczestnicy zdobyli I miejsce w swojej kategorii konkursowej. Jury wyłoniło również osobowości teatralne i osobowości aktorskie.

Osobowość Teatralna:

  • Sara Bar uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie za realizację spektaklu  : „Trzy świnki”
  • Bartosz Krawczyński uczeń Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie za scenografię do spektaklu pt.: „ Powrót Taty”
  • Zuzia Kowalska Niepubliczna Szkoła Podstawowa Art School za realizację spektaklu pt .:"Łyżkolandia"

 Osobowość Aktorska:

  • Bruno Stempniak I Liceum Ogólnokształcące A. Mickiewicza w Olsztynie za rolę Starca i Orsona w  spektaklu pt.: „Zemsta Orsona
  • Łucja Ilkiewicz I Liceum Ogólnokształcące A. Mickiewicza w Olsztynie za rolę Poety w spektaklu pt.: „Zemsta Orsona”.

Jury przyznało jedno wyróżnienie i otrzymał je  spektakl Świnki Trzy .
W  nagrodę była emisja spektaklu na kanale youtube Olsztyńskiego Teatru Lalek : KLIKNIJ

10 czerwca 2020 roku odbyło się wręczenie nagród finalistom w Szkole Podstawowej nr 14 w Olsztynie (z zachowaniem reżimu sanitarnego).