Wracamy już we wrześniu
Wracamy już we wrześniu

Sezon 2017/2018 dobiegł końca. Z naszymi spektaklami i pozostałymi działaniami wracamy po wakacjach.W chwilach tęsknoty, by osłodzić to czekanie - sprawdzajcie REPERTUAR NA WRZESIEŃ! :)

Naszą ofertę w sezonie artystycznym 2017/18 wzbogaciły następujące tytuły:

I połowa sezonu:

  • 9 września 2017 „Włosy mamy
  • 30 września „Petit Pierre”

II połowa sezonu:

  • 6 stycznia „Białe tango” / Scena Inicjatyw Aktorskich
  • 24 lutego „Pan Lampa”
  • 21 kwietnia „Dziecko Noego”
  • 12 maja „Koniec bajki” / Scena Inicjatyw Aktorskich
  • 24 czerwca „Grimm: Sześciu służących”

Poza działalnością repertuarową byliśmy inicjatorem i współorganizatorem wielu działań.


Teatr włącza się w działania mające na celu animację i wspieranie grup defaworyzowanych społecznie: Zostaliśmy partnerem Projektu „Twarze i Maski” Anny Nowak (w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu). Kontynuowaliśmy nawiązaną w minionym roku współpracę, z Aresztem Śledczym przy ul. Opolskiej w Olsztynie.

Pod Patronatem honorowym Prezydenta Olsztyna wydaliśmy „Kodeks Teatromana” - czyli mini słowniczek teatru. Zawartość tej niezwykłej broszury opracowały dzieci dla innych dzieci, a byli to uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dywitach klasy: 5c, 5a, 6a, 6c i 2b pod opieką Joanny Walczyk oraz Agnieszki Poniewozik, które współpracują z OTL od sezonu 2015/2016.

Tegoroczny Dzień Kobiet obchodziliśmy hucznie, prezentując „Igraszki z diabłem” oraz proponując paniom wiele atrakcji.

Wiosną wraz ze stowarzyszeniem Teatr Poddańczy zaprosiliśmy na Festiwal Halabardy, w programie pojawił się pokaz spektaklu „Czerwony Kapturek” z Białostockiego Teatru Lalek, a podczas uroczystej gali Tajna Kapituła nagrodziła Złotą Halabardą 2018 aktorkę Agatę Butwiłowską (Teatr Lalek Arlekin w Łodzi).

Od stycznia do maja trwał projekt „Niedzielne Poczytajki” czyli otwarte czytania performatywne tekstów powstałych specjalnie dla Małych Widzów Olsztyńskiego Teatru Lalek w ramach zeszłorocznej rezydencji pisarzy francuskojęzycznych.

Wielkim sukcesem dla Olsztyńskiego Teatru Lalek jest udział w ogólnopolskich festiwalach teatralnych. W czerwcu „Petit Pierre” zagościł na 31 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym: Walizka, zaś „Pan Lampa” na Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie oraz na Lubelskim Salonie Artystycznym w Prezentacjach Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów”.

Kontynuowane są spotkania Pracowni Dramatu - zrzeszającej dramatopisarzy. Uczestnicy pierwszej edycji mają na swoim koncie spore sukcesy. Styczniowa premiera to prapremiera „Białego tanga” - debiutującego Michała Kaźmierczaka, zaś laureatką 29. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) została Katarzyna Matwiejczuk za sztukę „Wnuczka Słońca”.

Olsztyński Teatr Lalek jest miejscem, w którym prezentują się różne rodzaje sztuk – podczas sezonu w naszych progach ugościliśmy 6 wystaw. W okresie wakacyjnym we współpracy z Liceum Plastycznym realizować będziemy wystawę prac dyplomowych tegorocznych maturzystów, która przybierze formę instalacji: „AUTOKONSTRUKCJE: przewodnik po wrażliwości”.

 ... a co przyniesie kolejny sezon?