Twarze i Maski - czytanie
Twarze i Maski - czytanie

12 listopada o godzinie 17 zapraszamy na wysłuchanie autentycznych historii kobiet osadzonych w wykonaniu aktorek Olsztyńskiego Teatru Lalek. Opowieści, będące materiałem literackim, powstały podczas warsztatów tworzenia maski i w niezwykły sposób łączą metaforykę maski z autentycznymi historiami kobiet. Podczas warsztatów twórczych kobiety wykonały własne maski oraz opowiedziały historie wykreowanych przez nie postaci.
Czego się o nich dowiadujemy?
Czym są dla nich maski?
Co skrywają, a co pozwalają wyzwolić?
Bohaterkami dramatu Katarzyny Matwiejczuk jest 6 postaci: Pantera, Jenny,Vea, Czerowna/Czarna, Szamanka oraz Pola Negri. To fikcyjne osoby, które „zostały stworzone” z inspiracji maskami i autentycznymi opowieściami kobiet osadzonych. Każda z bohaterek toczy swój wewnętrzny dialog z sobą, szuka swojej drogi w życiu i powoli odkrywa, co kryje się za maską.


Autor zdjęć: Sandra Rabczewska
Dramaturgia: Katarzyna Matwiejczuk
Autorka projektu: Anna Jadwiga Nowak

Wejściówki na czytanie performatywne są do odbioru w kasie BOW, pon-pt. w godz. 9.00-15.00, ul. B. Głowackiego 17, tel.: +48 89 538 70 30, bow@teatrlalek.olsztyn.pl

 

O PROJEKCIE:
Czytanie performatywne stanowi część projektu „Twarze i Maski”, którego głównym celem było podjęcie z młodzieżą i dorosłymi dialogu na temat stereotypów w myśleniu o osobach osadzonych. W tym celu wykorzystaliśmy metaforę maski – rozumianej jako symbol obecny nie tylko w sztuce, ale przede wszystkim w życiu codziennym.  Punktem wyjścia do podjęcia dyskusji na ten temat były warsztaty arteterapeutyczne adresowane do kobiet  odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.  Uczestniczki podczas zajęć twórczych stworzyły maski postaci, które je fascynują, stanowią wsparcie lub odzwierciedlają lęki. A następnie opowiedziały swoje historie poprzez pryzmat wykreowanej postaci. Powstały w ten sposób opowieści stanowiące odpowiedź na pytania „czym jest dla mnie maska?”, „czy wykreowana postać jest mi bliska, czy obca?”, „co mnie łączy/dzieli z moją maską”. Historie stworzone przez kobiety osadzone zostały  udramatyzowane i zostaną zaprezentowane przez aktorki Olsztyńskiego Teatru Lalek w formie czytania performatywnego.  W ramach projektu odbywają się również: wystawa zdjęć z przebiegu projektu, warsztaty twórcze dla młodzieży, które stanowią swego rodzaju wprowadzeniem i przygotowaniem do pełnego udziału w uteatralizowanym czytaniu, a także warsztaty dla nauczycieli dotyczące wykorzystania maski w pracy pedagogicznej.


Więcej informacji o projekcie na Facebooku: www.facebook.com/Twarze-i-Maski/


Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współracy z Zakładem Karnym nr 1 w Grudziądzu, Miejskim Ośredkiem Kultury w Olsztynie oraz Olsztyńskim Teatrem Lalek.

 


">Twarze i Maski